Yeni bir windows 10 kurulumu yaptık, ekran açıldı ve artık herşey hazır. Mı acaba? Yeni bir işletim sistemi kurmak aslında işin sadece başlangıcı. Bundan sonra ihtiyacınız olan programları kurmaya başlamadan önce bazı ayarlar yapmanız bilgisayarınızı daha performasnlı kullanmanızı sağlayabilir. Sizin için derlediğim yapılabilecekler listesine bazı güzel özellikler ekledim. Burada belirttiğim işlemleri yapmadan önce yapılan değişikliğin sonucunu mutlaka okuyun. eğer ihtiyacınız yoksa uygulamayabilirsiniz. Bilgisayar deneyiminiz çok fazla değilse registry (kayıt defteri) değişikliklerini yapmayın, çünkü yanlış yapacağınız bir değişiklik ummadığınız bir hataya yol açabilir. Hadi başlayalım.

1-Güç seçeneklerinin değiştirilmesi.

Güç seçeneklerinin ayarlanması bilgisayarınız için çok önemli olacaktır. Ekranın ne zaman uyku moduna gireceği ya da bilgisayarın kapanacağı gibi ayarları yapmanız ilerleyen zamanlarda bilgisayarınızın güç tasarrufu yapmasını ya da bataryanızın daha uzun süre dayanmasını sağlayacaktır. Bunun için ekranın sağ altında yer alan pil sembolüne sağ tıklayarak güç ayarlarına girebilir ya da başlata denetim masası yazarak açılan pencereden güç seçeneklerine girebilirsiniz.

2-Başlagıçta çalışan programların kapatılması. (bunu kullandığınız programları kurduktan sonra da yapabilirsiniz.

Bilgisayarın ilk açılış süresi kurduğunuz programlardan ötürü sürekli uzar. Çoğu program ilk bilgisayar açılışında çalışmak üzere programlar böylelikte bilgisayar kendisine gelene kadar her birini açmaya çalışır ve sizi en önemli işlerinizin ortasında beklemeye mahkum eder.

windows+shift+esc tuşlarına basarak ya da başlat tuşuna basıp “görev yöneticisi” yazarak açılan ekran üzerinden başlangıç sekmesini seçerek ilk açılışta çalışan programlardan hangilerinin açlmamasını istiyorsanız bunları kaldırabilirsiniz. benzer ayarı her bir programın ayarları içerisinden de yapmanız mümkündür.

3-Güncellemelerin kontrol edilmesi.

Bilgisayarınızın daha güvenli ve hızlı olması için her programı ve windows 10’u sürekli güncel tutmalısınız. Her yeni güncelleme bir sistem açığını kapatarak sizi zararlı yazılımlardan koruyabilir. sisteminizin daha hızlı çalışmasını sağlayabilir, ya da işinize yarayabilecek yeni bir özellik getirebilir. Bunun için başlat tuşuna basarak (başlat tuşundan kastım aslında windows tuşu. genellikle uzun boşluk tuşunun iki yanında bulunan pencere şeklinde işarete sahip olan tuştur.) “güncelleştirmeleri denetle” yazabilirsiniz. buradan güncelleştirmeleri denetlediğinizde en son güncelleştirmeler bilgisayarınıza yüklenecektir. Benzer şekilde her kullandığınız programı da güncel tutmanız faydalı olacaktır.

4-Gereksiz uygulamaların kaldırılması.

Hazır bir bilgisayar aldığınızda içerisinde bazı reklam yazılımları gelebilir. Bunlar arasında hiç kullanmayacağınız alışveriş sitelerinin uygulamaları ya da deneme sürümünde bulunan antivirüsler gibi yazılımlar olabilir. Bunlardan istemediklerinizi yine denetim masasında “program ve özellikler” menüsünden silebilirsiniz. aynı şekilde ayarlar içerisindeki “uygulamalar” menüsünden de silmeniz mümkündür.

Ayarları buradan açabilirsiniz.

5- Windows explorer açılınca sık kullanılanların değil de bilgisayarınızın görünmesini sağlamak.

İşletim sisteminizi kurduğunuz zaman ekranın altındaki görev çubuğunda aşağıdaki gibi bir dosya sembolü görünür.

windows explorer

Bu klasöre tıkladığınızda açılan windows explorer aynı zamanda windows+E tuş kombinasyonunu kullandığınızda da açılmaktadır. Bilgisayarda işlem yaparken hızlıca disklerinize ulaşmak için burayı kullanabilirsiniz. Tek sıkıntı burayı her açtığınızda sık kullanılanlar kısmının açılmasıdır. Bu kimileri için kullanışlı olsa da çoğunlukla ulaşmak istediğiniz yer değildir. Bunu değiştirmek için aşağıdaki ayarları izleyebilir ve her seferinde disklerinizi göstermesini sağlayabilirsiniz.

6-Varsayılan uygulamaları değiştir.

Windows tuşuna basarak “varsayılan” yazdığınızda açılan menüden “varsayılan uygulamala” ı açarak buradaki ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Bu sayede mesela mail, müzik varsayılan internet tarayıcısı gibi seçeneklerinizi düzenleyerek hangisinin açılmasını istediğinizi belirleyebilir siniz.

Benim burada internet tarayıcısı olarak seçili programım opera ve ben bunu chrome olarak değiştirmek istiyorsam ayarlardan hızlıca gerçekleştirebilirim.

7- Dosya uzantılarını görünür yapın.

Bazen internetten indirdiğiniz bir program direk çalışmaz ve siz onu nasıl çalıştıracağınızı bilemezsiniz. Örneğin sisteminizde .rar uzantılı sıkıştırılmış dosyaları açabilecek bir program yoksa size bu belirsiz bir uygulama gibi görünür. Bu tür kullanamadığınız dosyaların hangi programla açılabileceğini bilmeniz için uzantısını bilmeniz gereklidir.

Açmaya çalıştığınız dosyaların uzantılarını bilmek çok önemli değilmiş gibi görünebilir. Fakat bazı durumlarda uzantısını değiştirmeniz ya da uzantının ne olduğunu bilmeniz önemlidir. Özellikle internetten indirdiğiniz ya da başka birinden gelen dosyaların uzantısının ne olduğunu bilmelisiniz. Örneğin size fotoğraf gönderdiğini söyleyen birisi aslında .exe uzantılı zararlı bir yazılım göndermiş olabilir.

windows gezginini açtığınızda (dosyaları gezerken kullandığınız uygulama) üst kısımda ki görünüm’e tıklayıp ardından “Dosya adı uzantıları” yazan seçeneğe tik koymanız gerekmekte. Bu sayede kullandığınız tüm dosyaların uzantılarını görebilirsiniz.

8- Odaklanma yardımını ayarlayın.

Herhangi bir iş yaparken dikkat dağıtan bildirimlerin sizin odaklanmanıza engel olması için kullanabileceğiniz bir yardımcıdır. Ekranınızın sağ alt köşesindeki bildirimleri açtığınızda ay sembolü ve altında odaklanma yardımı yazan seçeneği göreceksiniz.

Buradan odaklanmak istediğiniz durumları ve ne yapmasını istediğinizi seçerek rahatsız edilmek istemediğiniz durumlarda gereksiz bildirimlerden kurtulmuş olacaksınız.

9-Gece ışığını aktifleştirin.

Benim gibi uzun saatler bilgisayar başında oturuyor ve gözleriniz bu durumdan muzdarip oluyorsa windows gece ışığı size gece-gündüz yardımcı olacaktır.

This image has an empty alt attribute; its file name is image-1.png

yukarıdaki seçenekleri ekranın sağ alt köşesinden açtıktan sonra gece ışığının aktifleştirirseniz renklerde hafif bir sararma göreceksiniz. bu gözünüze gelen mavi ışığı azaltarak gözlerinizin daha geç yorulmasına yardımcı olacaktır.

10-Kilit ekranını kapatın.

Kilit ekranı bilgisayarınız açıldığında şifrenizi girmeden önce açılan resimli ekrandır. bir tuşa basmanız ya da ekrana tıklamanız gerekir ki şifre ekranına ulaşabilesiniz. Her seferinde bu ekran size gereksiz zaman kaybettiriyorsa yapabileceğiniz elbette bir şey mevcut.

(dikkat: yeterli bilginiz yoksa kayıt defteri üzerinde değişiklik yapmayın)

1- windows tuşuna basarak “regedit” yazıp enter tuşuna basın

2- HKEY_LOCAL_MACHINE \ SOFTWARE \ Policies \ Microsoft \ Windows seçeneklerine gelin ve windows üzerine sağ tıklayarak “yeni” ve “Anahtar” seçeneklerine tıklayarak “personalization” ya da “kişiselleştirme” adıyla yeni bir anahtar oluşturun.

3- Oluşturduğunuz “personlization” anahtarına gidin ve sağ tarafta açılan pencerede sağ tıklayarak yeni “Dword 32 bit” oluşturun ve “NoLockScreen” adını verin.

4- NoLockScreen’e çift tıklayıp değer verisine 1 yazın. 1 yazmamızın nedeni çalışmasını sağlamaktır.

Artık her açtığınızda kilit ekranı olmadan şifrenizi girerek doğrudan bilgisayarınızı açabileceksiniz.