Eğer birden fazla 4K ekran’a görüntü vermek istiyorsanız, Harici ekran kart takıp yüksek performans grafik kartlarını notebookta kullanmak istiyorsanız, bilgisayarnıza yüksek miktarda veriyi harici bir kaynaktan aktarmanız gerekiyorsa, bu ve benzeri işlemler için Thunderbolt 3 biçilmiş kaftan.

1-Thunderbolt 3 40 Gbps hızında veri aktarabilmekte ki bu USB 3.1’in  10Gbps, 3.0’ın 5Gbps hızının çok ötesinde. Hatta bir önceki Thunderbolt 2 (20 Gbps) nin bile 2 katı hıza ulaşmış durumda.

2-Thunderbolt 3 Aynı anda 2 farklı 4K monitöre 60Hz görüntü sağlayabilir.

Thunderbolt’tan display port’a çevirici ile 4k monitöre görüntü aktarmanız mümkündür. Eğer iki monitör bağlamak istiyorsanız HP Elite Thunderbolt 3 dock gibi bir bağlantıya ihtiyacınız var.

 

Not: Display port 1.2 kablosu sadece 1 adet 4K monitöre 60 Hz görüntü taşıyabilir.

3-Thunderbolt 3 ile iki bilgisayarı birbirine bağlayabilir ve 10Gb ethernet bağlantısı yapabilirsiniz. Bu çoğu Ethernet portundan yapacağınız bağlantının 10 katı bir değerdir. Bu da büyük miktarda bir dosyayı arkadaşınızın bilgisayarına yüksek hızda gönderebileceğini

z anlamına gelir.

4- Kablo alırken tabi dikkat etmeniz gerek. Eğer hangi kablonun Thunderbolt desteklediğini bilmek istiyorsanız üzerindeki şimşek işaretine bakmanız yeterli.

 

 

 

Dipnot:

  •   Her eGpu yani harici ekran kartı tüm bilgisayarlarla çalışacak anlamına gelmez. Sizin thunderbolt destekli notebook modelinizle uyumlu olup olmadığını bilmenizde fayda var.
  • Thunderbolt Type-C portu gibi 100 Watt’a kadar güç gereksinimi duyan notebooklarda şarj portu olarak da kullanılabilmektedir.

 

Harici Ekran kartı da diyebileceğimiz egpu’ya bir örnek

OMEN by HP Accelerator Shell