Cevap: şimdilik evet en azından tersi ispatlanana kadar. En iyi yöntem %70 izopropil alkol bulunan sprayler ile temizlemek. Tabi ki bu spreyleri doğrudan cihazınıza sıkmayın. microfiber bez gibi ya da gözlük camı sildiğiniz mendil gibi bir kumaş üzerine sıkarak, bununla telefon ve bilgisayarınızı temizlemeniz doğru olacaktır. Telefonunuzun üzerinde ekran koruyucu bulunması ekranın herhangi bir aşınmadan da korunması açısından etkili olacaktır. vaktinizi alamamak için cevabı en baş’a kopyaladım. Merak edenler yazının kalanını da okuyabilir.

Bilgisayar ve telefon virüsü denilince tabi ki yazılımsal virüsler akla gelse de şu sıra en çok konuşulan virüs olduğu için burada da karşımıza covid-19 çıkıyor. Tabi ki diskinize bulaşan virüsten değil de cihazların üzerinde gezen virüslerde bahsediyorum.

Şu sıra hayatımızın merkezine yerleşen ve hakkında doğrudan çok yanlış bilginin gezindiği corona virüsü kullandığımız cihazlar üzerinden de bulaşabilmekte. Çoğu yanlış bilginin aksine Corona virüsten korunmanın en temel yöntemi elbette el hijyenine önem vermek, elimize yüzümüze götürmemek ve tabi ki kendinizi mümkün olduğunca diğer insanlardan uzak tutmak.

Konu kullandığımız cihazlara gelince de elbette konunun uzmanları mutlaka temizlememiz gerektiğini belirtiyorlar. Fikirler değişmekle birlikte virüslerin 1 hafta bu cihazlar üzerinde yaşayabildiği ve günde en az 2 kere temizlenmesi gerektiği belirtiliyor. Tabi temizlerken kullandığınız malzemelerin telefonunuza bir süre sonra zarar verme ihtimali olabilir. ya da yanlış bir ürün kullandığınız için telefonunuz bozulabilir.

En iyi yöntem %70 izopropil alkol bulunan sprayler ile temizlemek. Tabi ki bu spreyleri doğrudan cihazınıza sıkmayın. microfiber bez gibi ya da gözlük camı sildiğiniz mendil gibi bir kumaş üzerine sıkarak, bununla telefon ve bilgisayarınızı temizlemeniz doğru olacaktır. Telefonunuzun üzerinde ekran koruyucu bulunması ekranın herhangi bir aşınmadan da korunması açısından etkili olacaktır.

Burada bir döngüye dikkat etmeniz gerekmekte. örneğin alışverişe gittiniz elinizde eldicen de var. o sırada teledon geldi ya da mesaj atmanız gerekti telefonunuza dokundunuz sonra cebinize koydunuz. Market çıkışında eldivenleri çöpe attıktan sonra telefonunuzu tekrar elinize aldığınızda eğer eldivene virüs bulaşmışsa aynı virüs şuan elinizde demektir. Bu nedenle eldiven kullansanız bile ellerinize dezenfektan ya da kolonya uygulamayı ihmal etmeyin. Telefonunuzu başkalarıyla paylaşmamaya eğer ekranda birşey gösterecekseniz kendi elinizdeyken göstermeye özen gösterin. Bunun tokalaşmaktan çok da farklı bir hareket olmadığını unutmayın.

Aynı durum bilgisayarınız için de geçerli. Gün içinde kullandığınız bilgisayarınızı da arada dezenfekte etmeyi ihmal etmeyin. İş yerinde ortak kullanılan yazıcıları da kullanırken benzer titizliği göstermeniz faydalı olacaktır.

Apple yakın zaman’a kadar dezenfektanların iphone ve ipad ekranlarına zarar verebileceği için kullanılmaması gerektiğini belirtirken yakın zamanda bunu güncelleyerek kullanılmasının uygun olduğunu belirtti. Tabi ki çok abartmamak da gerekli.

Dünya sağlık örgütü’nün ısrarla üzerinde durduğu el hijyeni bu hastalıktan korunmada kilit önem taşıyor. Dokunduğunuz her cihazı her yüzeyi dezenfekte etmeniz mümkün olmayacaktır. Her kapı kolunu, kumandayı, sansör düğmelerini sürekli silemezsiniz. Bu nedenledir ki el hijyeniniz ve diğer insanlarla aranızdaki mesafeyi korumanız kilit önem taşıyor. %100 virüslü bir yüzeye dokunduktan sonra bile elinizi dezenfekte etmeniz gerçek korumayı sağlayacaktır.

Yukarıdaki metin kişisel araştırmalarıma ve güvenilir kaynaklardan okuduklarıma dayanmaktadır. Gözünüze bir hata çarparsa lütfen yorum kısmına yazın. Virüs ilk yayılmaya başladığı günden bu yana bir çok güvenilir bilgi değiştiği için en güncel bilgi için dünya sağlık örgütü, sağlık bakanlığı gibi kurumları aktif takip etmenizi öneririm. Sosyal medya’da bu konuda alabileceğiniz doğru bilgi sayısı ne yazık ki çok az.

Hepinize sağlıklı günler dilerim.