90’lı yıllarda video oyun konsollarına meraklı bir çocukluk ve gençlik geçirmiş herkesin çok iyi bildiği Sega mega drive yenilenmiş ve küçülmüş hali ile karşımıza tekrar çıkmaya hazırlanıyor. Japon oyun geliştiricisi Sega sega fes 2018 de konsolu görücüye çıkardı. Orijinal Sega Mega Drive 1988 yılında çıkarılmış ve dünya genelinde 30 milyon satarak büyük bir başarıya imza atmıştı.

En çok bilinen oynları Sonic the Hedgehog, Mortal kombat ile çok sevilmiş ve Türkiye’de de hatırı sayılır bir kullanıcı kitlesine ulaşmıştır. Sega’nın 5. ve 6. oyun konsolları aynı başarıyı gösteremediği için Sega oyun konsolu sektöründen elini eteğini çekmişti.

Sega’nın tanıttığı mini oyun konsolu orjinal versiyonun küçültülmüş bir versiyonu olarak görülmekte.. Üzerindeki 16-Bit vurgusu bile yerini korumakta. Günümüzde grafik performansı üst seviye olan pek çok oyundan ve herkesin performans’a odaklandığı günlerde eski 16 Bit yazısını görmek sizi geçmişe götürmeye yetiyor.

Mega Drive zamanında her oyunu bulmak o kadar da kolay olmazdı. kutu üzerinde gördüğün bir oyunu ya da dergide anlatılan yeni çıkmış bir oyunu şimdiki gibi hızlıca internetten indirip oynama şansınız olmazdı. Yeni çıkacak bu konsol ile tüm bu oyunlara erişmin de olması (ki inşallah olur) kullanıcıların ilgisini daha da çekebilir ve mutlaka alınması gereken bir konsol halini de alabilir.

Konsol’un bu sene sonuna doğru piyasaya sürüleceği belirtilmekle birlikte piyasaya sürülmeden önce bir isim değişikliği yapılması da muhtemel.

Kaynak: Cnet, Notebookcheck, Famitsu