Floresan, Led, Oled derken şimdi de hayatımıza Micro led girdi. Peki nedir bu micro led?

Led (light emitting diode) ışık yayabilen yarı iletken diyottur.  Mor ötesi, kızıl ötesi ve görünür ışık gibi çeşitli dalga boylarında ışık yayabilirler. Kızıl ötesi ledler gözle görülmez ama kameralar tarafından algılanırlar. Bu nedenle güvenlik kameralarında gece görüş için kullanılan ledler kızılötesidir. Siz baktığınızda yanmıyor gibi görürsünüz ancak izleyen kişi sizi rahatlıkla görebilir. Çoğunlukla aydınlatma amaçlı kullanılan ledler düşük güç tüketimi ve az ısı üretmesi nedeniyle tercih edilmektedir. 8-9W güç tüketen bir led ampul yaklaşık 70w güç tüketen akkor ampul kadar aydınlatma sağlayabilir.

Micro Led ise adından da anlaşılabileceği gibi bu ledlerin çok küçük boyutlarda olmasıdır.

E küçüldü de ne oldu?

Şimdi burada amaç üretim maliyeti daha yüksek olan OLED teknolojisi yerine daha uygun maliyetli Led teknolojisini ön plana çıkarmak. OLED teknolojisi kendi ışığını ürettiği ve arka aydınlatmaya ihtiyaç duymadığı için karanlık bir sahne tam karanlık görünürken renkler ve kontrast led televizyonlarda göremeyeceğimiz kadar gerçekçi görünmekteydi. Standart led TV’ler de karanlık bir sahneler ledlerin önü kapatılarak elde edilir ve led arka planda yanmaya devam eder. Bu da bir çeşit sızıntının da görünmesine ve tam bir siyah renk elde edilememesine neden olmaktadır.

Micro Led ile her piksel’e ayrı bir led yerleştirilerek bu sorun ortadan kaldırılmış ve gerektiğinde led sönerek gerçek siyah rengin elde edilmesi sağlanmış. Led’in OLED teknolojisine göre daha yüksek ışık yayabilmesi de görüntünün daha canlı görünmesini sağlamış. Diğer bir avantaj ise bildiğiniz gibi OLED organik bir malzemedir ve organik malzemeler yaşlanabilir. Bu da zamanla OLED’in görüntü kalitesinin bozulmasına neden olmakta. Micro Led ile inorganik malzeme kullanılarak bu dezavantaj da ortadan kalmış oluyor.

Nasıl Satın Alabiliriz?

Samsung Micro Led TV’ler için henüz bir satış tarihi vermedi. 2018 ‘in ilk 6 ayında da bu televizyonun çıkması beklenmiyor. Üretim bitip de satışa konulacağı zaman ise elbette ilk aşamada çok düşük fiyatlar beklemeyin. Samsung her yeni çıkan televizyon pahalı olabilir demiş (haklı olarak). Tabi ki yeni teknoloji bir pazar elde edip de satışı artana kadar ucuzlamaz. Bunu plazma, Led TV, OLED tv örneklerinin hepsinde geçmiş yıllarda gördük.

Kaynak: Samsung