Pek çok kullanıcı ram miktarını yükseltince bilgisayar performansının her zaman artacağına inanır. Peki bu ne kadar doğru? Her işlemde ram artışı bize performans kazandırır mı? Bugün konumuz oyun ve ram ilişkisi olacak.

Öncelikle ram geçici depolama alanı olarak tanımlanabilir. Eğer geçici olarak tutmanız gereken veri miktarı ram miktarınızdan fazla ise ram artırmak hızınızı artırabilir. Ancak her tür işlemde yeterli bir miktarda ram’e sahipseniz o zaman bu artırım size mali külfet olmaktan başka bir işe yaramayacaktır. bunu arabanın benzin deposu gibi de düşünebilir siniz. Eğer 40-50 lt depoya sahipseniz ve bu sizi nadiren benzin istasyonuna gitmenize sebep oluyorsa o zaman depoyu büyütmek bir işe yaramayacaktır. Aynı depoyu bir kamyona taktığınızda ise harcadığı yakıt fazla olduğu için daha sık benzin istasyonuna gitmesine ve bu da zaman kaybetmesine neden olmaktadır. Buradaki benzin istasyonunu harddisk’iniz olarak düşünebilirsiniz.

Peki ya ram hızını artırsam? o zaman daha iyi oyun oynayabilir miyim?

Öncelikle ram hızı olarak verilen Mhz değeri tek başına sizin ram’inizin hızını vermemektedir. Burada devreye latency değerleri gibi farklı değişkenler de girmektedir.

Hepsini bir kenara bıraktığımızda sadece Mhz değerine bakarsak eğer oyunların genelinde daha yüksek Mhz değerine sahip ramlerin genel performansta gözle görülür bir etki yaratmadığı anlaşılmaktadır. Yani yüksek Mhz = yüksek FPS demek değildir. Aşağıda techbuyersguru web sitesince yapılan bazı testlere göz atabilirsiniz.

Değerlendirmenin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Değerlendirmenin sonucuna bakıldığında fiyat/performansta en avantajlı ram olarak DDR4-2666 en avantajlı çıkmakta. Tabi güncel fiyatlandırmayı ve Türkiye fiyatlarını da karar verirken göz önünde bulundurmanız gerekmekte. MHz artırmak için yapacağınız ekstra masraf oyun performansında size ekstra bir şey katmayacaktır. Bunun yerine ekran katı ve işlemci gibi diğer parçalara ya da oyun oynarken en fazla etkileşimde olduğunuz monitörünüze fazladan para ayırmak daha akıllıca olabilir.

Benzer bir durum ram miktarını artırmanız halinde de geçerlidir. günümüzde pek çok oyun 8 gb ram ile rahatlıkla oynanabilirken ekstra 16 gb ram ‘e yükseltmek size oynanabilirlikte fazla bir şey kazandırmayacaktır.

Aşağıdaki videolar ram’deki GB ve MHz artışlarının oyun performansına etkisini kavramanıza da yardımcı olacaktır.

Kaynaklar: Testing games youtube channel

techbuyersguru