ADM ve Intel ortak çalışmasının yeni bir işlemci modeliyle ortaya çıkacağını daha önce buradaki haberimizde duyurmuştuk.

CES 2018 den itibaren ilk ürünler ortaya çıktı ve ark.intel üzerinden de duyuruldu.

3.10 GHz temel frekans ve turbo boost ile 4.2 GHz ‘e kadar çıkabilen işlemcilerde hedef TDP ise 100W olması bekleniyor. En üst performansa sahip işlemci i7-8809G modelinde 4 çekirdek 8 iş parçacığına sahip. 8 MB ön bellek ile de performansın desteklendiği görülmekte.

Her ne kadar farklı sitelerde bu işlemcinin desktop işlemcisi olarak üretildiği belirtilse de ark intel de işlemci mobil sınıfında yer almakta.

Performans

i7-7920HQ işlemciye göre kıyaslandığında i7-8809G işlemcinin biraz daha iyi olduğu görülüyor. Bu fark da HMB2 teknolojisini kullandığı için ortaya çıkmakta. peformans ve TDP incelendiğinde soğutma sisteminin daha iyi olduğu notebooklarda kullanılması gerkiyor. minimum 150W adaptör kullanacağını da ön görürsek kutu içeriğinden çıkan adaptörler de çok küçük olmayacaktır. Aynı durum batarya ömründe de ortaya çıkabilir. Orta seviye ekran ışığında 5-6 saat batarya performansını görebilirsek (kullanım süresi)yeterli olacaktır.

Mimari

Kaby-Lake G kod adıyla üretilen işlemci 14nm mimarisiyle yüksek verimlilik de sağlıyor. Mimari  anlamda bir yenilik bulunmuyor ve eski Skylake işlemcilere benzer şekilde üretilmiştir. RX Vega’nın yanı sıra HD 630 grafik kartı da işlemci bünyesinde bulunuyor. Bu da yüksek performans ihtiyacı olmayan uygulamalarda batarya performansının daha da uzun olabileceğine işaret ediyor.

2018 yılına farklı bir rekabet ile girmeye çalışan Intel ve AMD, Nvidia karşısında farklı bir alana girmiş oldu. Her ne kadar en üst seviye AMD ve Nvidia ekran kartlarının gerisinde performans gösterse de bu yeni mimari kullanıcıların büyük bir kısmının ihtiyacını karşılayacak gibi görünüyor.