2019 yılının sonlarında lansmanı yapılan Nvidia Quadro RTX 6000 üst seviye laptop ve mobil iş istasyonları için üretilmiş bir grafik kartıdır. Tüketici ürünü GeForce RTX 2080 Ti ile aynı TU102 çipine sahiptir. Quadro graifk kartları özellikle çizim için kullanılan

Quadro GPU’ ları (grafik işlem birimi) özellikle çizim için gereken sertifikalı sürücüleri içerir. Bu alanlarda ki işlem gücü diğer tüketici ürünü RTX grafik kartları ile kıyaslandığında daha yüksektir.

“Burada bir ara vererek bu mantıktan kısaca bahsetmek istiyorum. Bilgisayarın işlem gücü donanım ve yazılımın birlikte uyum içinde ve her ikisinin en iyi şartlarda çalışmasına bağlıdır. İyi bir bilgisayarda kötü bir işletim sistemi, eksik driver ile çalıştırırsanız en iyi performansı alamazsınız. Bilgisayarınız herhangi bir sorun çıkardığında bunu sadece donanım arızası olarak düşünmemeli mevcut yazılım, driver ve antivirüs’ leri de kontrol etmelisiniz. Bu nedenle ki aynı işlem çekirdeğine sahip olsalar bile Nvidia Quadro grafik kartı sahip olduğu özelleşmiş driverları ile tasarım programlarında RTX 2080 grafik kartından daha iyi performans verebilir.”

nvidia.com

Performans: Eğer Quadro 6000 grafik kartının mobil versiyonuna sahipseniz düşük saat hızı nedeniyle bir miktar performans düşüklüğü olabilir. NVidia’ya göre bu fark %13 civarında. Eğer taşınabilir bir cihaz’da yüksek performans’a ihtiyacınız var ise bu fark kabul edilebilir. Mobil versiyonunda bile Maksimum 200 W TDP nedeniyle iyi bir soğutma sistemine ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle kullanıldığı notebooklar da biraz kalın olacaktır.

GDDR6 bellek ile maksimum 24 GB’a kadar bellek dde dahili olarak gelebilmekte. Bu da yine grafik tasarım uygulamalarında size hız kazandıracak avantajlardan birisi.

Tüketici serisi olan RTX 2080 Ti gibi NVLink, DLSS, Raytraycing, VR Ready, G-SYNC, Vulkan, Multi Monitor çzellikleri de barındırmakta.

Bu özelliklere kısaca değinecek olursak. Raytracing sayesinde Solidworks’de çalışırken 3 boyutlu grafiklerinizde gerçek zamanlı ışık yansımaları ile daha gerçekçi görüntüler yaratabilecek ve izleyebileceksiniz.

Eğer VR çalışması yapıyorsanız 8K’ ya kadar çözünürlük ve HDR renkler ile çalışmalarınızı daha kaliteli izleyebileceksiniz.

Bu kart ile ilgili bazı karşılaştırma ve benchmark sonuçlarını aşağıdaki linklerden bulabilir siniz.

https://gpu.userbenchmark.com/SpeedTest/7657/NVIDIA-Quadro-6000

https://www.techpowerup.com/gpu-specs/quadro-6000.c896

https://www.videocardbenchmark.net/gpu.php?gpu=Quadro%20RTX%206000