Uzunca bir süredir kripto para madenciliği nedeniyle ekran kartı piyasası fiyat anlamında yukarı doğru çıkarken, stok anlamında da oldukça sıkıntılı zamanlar geçiriyor. Bunun sonucunda da hazır pc sistemleri bazen toplama bilgisayarlar fiyatlarından daha ucuz bile olabiliyor. e tabi sıfır ekran kartı fiyatları yükseldikçe ikinci el ekran kartlarına olan rağbet de arttı ve bilin bakalım burada karşımıza ne çıktı? Kripto para madenciliğinde kullanılmış ikinci el ekran kartları. Yani dön dolaş yine sıkıntı yine sıkıntı.

Kripto madenciliğin nasıl yapıldığını bilen herkes bu ekran kartlarının günün 24 saati çalışır durumda olduğunu elbette biliyor. E bu kadar süre kullanılmış bir ekran kartını neden alayım ki? Ya da böyle bir ekran kartını almamda bir sakınca var mı?

Aslında cevap hem evet hem de hayır. Çünkü bu şekilde çalışmış bir ekran kartıyla sıkıntı yaşama riskiniz Oyun oynamak için kullanılmış bir ekran kartı ile çok da farklı değil.

Bunun nedenlerinde biri elektronik parçaların arabalardaki motor km ‘leri gibi bir değerlerinin olmayışı. Yeni aldığınız bir ekran kartı ertesi gün de bozulabilirken, 2 yıl kullanılmış bir ekran kartını alıp üzerine 5 sene de siz kullanabilirsiniz. Bazı şirketlerde 20-30 seneden fazla kullanılmakta olan elektronik sistemler bulunmakta. Buradan da anlıyoruz ki illa ki madencilikte kullanıldı diye bir kart bozulmaz.

Aldığınız Ekran kartının madencilikte kullanılıp kullanılmadığından emin olmazsınız.

internette bulacağınız pek çok ilan da ekran kartı satan kişiler madencilikte kullanılmamıştır şeklinde ibareler yazarlar. Peki bu ne kadar inandırıcıdır. Böyle bir ilan veren kişi dürüst olabileceği gibi fiyat düşürmenizi engellemek ya da ilana dikkat çekmek için de yazmış olabilir.

Peki sadece oyun amaçlı kullanılmış ise?

kripto para madenciliği göz korkutan bir işlem olduğu için sadece oyun için kullanılmış bir ekran kartını almak daha cazip gelebilir. Burada bilmeniz gereken ise oyun oynanmış olması demek ekran kartının aşırı yükte çalıştırılmadığı anlamına gelmez. Pek çok oyuncu belki de madencilikle uğraşan bir çoğundan daha fazla ekran kartını zorlar.

Her iki işlem için de kullananlar ekran kartına overclock yapmış ya da soğutmasına fazla önem vermemiş olabilir.

Kripto para madencileri sandığınız gibi donanıma fazla yüklenmezler.

Aslında işini bilen madenciler demek daha doğru olur. Kripto madencilik üretimin yanında tüketimin de önemli olduğu bir işlemdir. Yani ne kadar bitcoin, etherium ürettiğiniz elbette önemli ancak bunun yanında ne kadar tükettiğiniz de. Tüketimi azaltmak kazancı artıracağı için bir çok madenci overclock yapmak yerine undervolt (voltaj düşürme) yaparlar. Bu sayede grafik kartı az güç tüketirken az da ısımış ve daha az zorlanmış olur. Bu arada GPU yani grafik işlem birimi yüksek sıcaklarda çalışan bir donanımdır ve bu kötü bir durum da değildir. 50-70 santigrat derece ısılar çok da anormal değildir.

İkinci el donanım almak elbette ki sıkıntılı olabilir.

İkinci el donanım almanın tehlikesi olabilir. Sonuçta tanımadığınız birinden bir parça alıyorsanız çoğunlukla onun söylediklerine inanmak durumundasınızdır. Herhangi bir ekran kartı size sıkıntı çıkarabilir ancak kripto madencilikte kullanılması illa ki sorun yaratacağı anlamına gelmez. Bu tür ürünleri satın alırken güvenilir siteleri kullanmanızı öneririm ki kargo ile teslim alacağınız bir üründe sorun çıktuğı zaman değişim için hakkınızı aramanız daha kolay olsun. Eğer karşılıklı görüşerek aldığınız bir donanım ise bilgisayarınıza bağlayarak test etme şansınız da olacaktı.

Burada aslında tercih ikinci el satın aldığınızda size sağlayacağı maliyet farkı olmalı. Elbette ki bütçeniz de çok önemli ancak 2 yıl garantisi olan bir donanımı almanız halinde ilerde çıkacak sorunlar için de kafanız daha rahat olabilir. Fiyat farkı çok fazla ise ve arıza çıkarsa bile önemsemeyeceğiniz bir seviyede ise o zaman sizin için daha avantajlıdır.

Dip NOT: bazı durumlarda çok ucuza alınan ürünler satıcının sizi kandırması ile de sonuçlanabilmekte. 90’lı yıllarda ucuz diye alınan müzik setlerinin içinden tuğla çıkmışlığı da var.