Monitör alırken nelere dikkat etmeliyim? Tepki süresi kontrastı çözünürlüğü… Tüm özellikler en üst seviyede mi olmalı? Hangi teknoloji sizin için iyi?

Aklında bu tür sorular olanlar aşağı buyursun!

PC monitörleri notebook ekranları hep LCD olarak adlandırılır. Fakat her LCD birbirinin aynı değildir. Kimisi çok yüksek kontrast, kaliteli renkler sunarken kimisi tepki süresi avantajını ortaya koyar.

IPS, TN, VA acaba hangisi?

İzleme açısı:

IPS ve VA panellerin TN panele göre en önemli iki avantajı var. Birincisi çok daha iyi izleme açısı sunmaları. VA ve IPS panelleri çok dar açılardan neredeyse hiç görüntü ve renk kaybı olmadan izleyebilirsiniz.

Fakat IPS’in bu renk kaybını yaşamamasına neden olan özelliği “IPS Glow” denilen aşağıdaki resimde de göreceğiniz sıkıntı ortaya çıkmaktadır. Normalde bu her monitörde görülmez ancak bazen farklı açılardan bu parlaklık fark edilebilmektedir. aşağıdaki resimdeki parlama varsa monitörünüzde korkmayın.

Renk ve Tepki süresi:

IPS ve VA panellerin diğer bir avantajı ise daha iyi renk üretebilmeleridir.

Diğer bir  fark da IPS’in VA panele göre daha yüksek tepki süresine sahip olmasıdır. IPS TN panelden daha yavaş tepki süresine sahip olmakla birlikte oyunlar için yeterli bir hıza sahiptir.

Contrast:

VA farkını burada ortaya koyuyor. İstendiğinde çok kaliteli renkler verebilmesinin yanında siyah seviyesi tüm LCD teknolojileri arasında en düşük olanıdır. Tipik bir IPS veya TN panel 1000:1 kontrasta sahip olabilirken, VA paneller bunun iki katını sunabilir.. Bu nedenledir ki VA paneller derin siyah rengin gerekli olduğu ve filmlerden daha fazla keyif almak istediğimiz TV’ler için en iyi seçim olmaktadır.

Oyun:

TN için hep kötü haber olmayacak tabi ki. Bazı anahtar avantajları elbette mevcut. birincisi üretimi oldukça kolaydır.

İkincisi ise tepki süresi oldukça iyidir. VA paneller 10ms’nin altına inmekte zorlanırken en hızlı IPS panel 4ms seviyesinde olabilmektedir. TN panle ise 1ms ‘ye kadar düşebilmektedir. Bu nedenledir ki oyun alanında TN paneller hala baskın durumdadır. Hızlı hareketlerin gerekli olduğu yerlerde size daha kaliteli bir görüntü sunmaktadır.

Peki Hangisini Almalısınız?

Bu kısıma kadar olanları okuduğunuzda elbette monitör almak çok karmaşık gelmiş olabilir. Ancak seçim yapmak aslında oldukça kolay. Eğer resim video işleme gibi bir işle uğraşmakta (renk kalitesi ve izleme açısı önemliyse) ve süper rekabetçi bir oyuncu değilseniz o zaman IPS sizin için en iyi tercih olacaktır.

Elbette oyun oynamak sizin için her şey demek ise o zaman sadece tepki süresi yüksek olmakla kalmayan aynı zamanda 240Hz gibi tazeleme oranlarına çıkabilen TN panel sizin için doğru seçim olacaktır.

Özetle:

IPS: Renk ve izleme açısı özelliklerine göre her alanda başarılı diyebileceğimiz paneldir. Tazeleme oranı yüksek IPS monitörlerin de piyasada mevcut olduğunu belirtmekte yarar var.

VA: IPS ve TN panellere göre zayıf tepki süreleri fakat çok derin siyah renk ve mükemmel izleme açılarına sahip.