Geçtiğimiz hafta duyurulan Intel’in AMD grafik çipini kendi işlemcisiyle kullanacağı haberlerinin ilk fotoğrafları çıkmaya başladı.

Intel işlemci AMD gpu ve HBM2 bellek birleşimi olarak ortaya çıkacak olan sistem Intel H serisi işlemcilerle kullanılacak.

Intel introduces a new product in the 8th Gen Intel Core processor family that combines high-performance CPU with discrete graphics for a thin, sleek design. (Credit: Intel Corporation)

Anakart fotoğrafını bits and chips twitter sayfasından duyurdu. Fotoğrafta Intel-AMD MCM (multi chip module) net bir şekilde görmek mümkün.

Fotoğraftaki anakart elbette ki masaüstü pc ‘lerde de kullanılan Mini-ITX anakart. burada dikkati çeken kullanılan MCM (multi chip module) yüksekliğinin oldukça az olması. Bu da ilerleyen zamanlarda ultrabooklarda bu sistemi görebileceğimizin habercisi gibi.

Aşağıdaki fotoğrafta da göreceğiniz gibi intel H serisi bir işlemci aradaki bir boşluk (EMIB interconnect) ve sonrasında AMD GPU ve HBM2 hafıza katmanı bulunmakta.

 

Sızdırılan bazı benchmark testlerine göre işlemci isimleri i7-8705G ve i7-8809G olacak gibi görünüyor.

Bu kadar donanımın bir arada olması elbette güç tüketiminde artışı beraberinde getirebilecektir. Geliştirilen MCM’in soğutulması ve harcayacağı güç miktarı şimdiden aklımıza takılan sorular arasında.

Geçmiş tecrübelerden de biliyoruz ki Intel mimarisini geliştirdeikçe tüm chipleri işlemcinin kapladığı alana sığdırmak istemekte. Kim bilir onboard ekran kartlarının anakartlardan işlemci içerisine alındığı gibi bu sistem de ilerde tek parça olarak karşımıza çıkabilir.

 

Kaynak: notebookcheck