Intel Core i5-8300H 4 çekirdekli intel coffee lake mimarisine sahip, 2.3 ile 4GHz arasında hıza (hypethreading ile 4GHz’e çıkabilir) sahip işlemcidir.

Coffee lake mimarisi Kaby Lake’e benzemekle birlikte çekirdek sayısı bakımından Kaby Lake ‘den ayrılmaktadır.

Performans, açısından inceleyecek olursak en yakın örnek olan ve 7. nesil işlemcilerde oyun notebooklarında da sıkca kullanınlan intel i7-7700HQ işlemciden daha iyi olduğunu söylemek mümkün. 8. Nesil işlemcilerle birlikte intel’in performans artışını katlayaması karşımıza bir önceki nesil i7’lere kafa tutan bir i5 işlemci çıkarmış durumda. Kıyaslamamdan da anlayacağınız gibi 7. nesil i5-7300HQ (yine bir önceki nesil oyun cihazlarında da kullanılmaktaydı) i5-8300H karşısında oldukça geride kalmakta. bu iEğer oyun amaçlı alacaksanız i5-8300H sizlere yeterli performansı sağlayacak bir işlemci.

i5-8300H aynı zamanda i7-7700HQ gibi cTDP  (configurable TDP) özelliğine sahip. Bunun anlamı güç ayarlarından işlemcinin kullanabileceği maksimum gücü ayarlayabiliyor olmanız. bu işlemcide Maksimum TDP 35w-45w arasında ayarlanabiliyor. Burada bahsettiğim durum harici yazılımlarla yapılan “undervolting” değil direk intel’in sağlamış olduğu isteğe bağlı bir kısıtlamadır.

Dahili intel UHD 6300 iGPU ise grafik performans bakımında iyi olmakla birlikte eğer oyun için veya içerik oluşturmak amacıyla kullanacaksanız harici bir grafik kartı ihtiyacınız da olacktır.

Benchmark testlerine baktığımızda da ortaya performans açısından gayet iyi bir işlemci çıkıyor.

Notebookcheck;

cpubenchmark: