jeffYakın zamanda piyasaya sürülen HP ink tank 415, 15.000 sayfa siyah 8000 sayfa renkli baskı adeti ve kolay kuruluma sahip kablosuz bağlantı özelliği ile karşımıza çıkmakta. Bu yazcının biline  özelliklerinin yanında bilinmeyen de pek çok özelliği mevcut. Windows 10 işletim sistemine sahip bir bilgisayarda bu yazıcı ile çok kolay kablosuz bağlantı kurabilir ve henüz driver yüklememiş iken bile bazı ayarları yapmanız mümkün olabilir.

Hızlı kablosuz Doğrudan bağlantı:

Bunun için çok basit bir yöntem mevcut. Yazıcı kutusundan çıktığı anda kablosuz bağlantı şifresi: 12345678 olarak gelmekte veya direk şifresiz olarak “setup” modunda kutudan çıkmaktadır. Bu bahsettiğim bağlantı şifresi kablosuz doğrudan bağlantı için gereken şifredir. Kablosuz bağlantıyı destekleyen android, ios veya windows cihazınız ile modeme bağlandığınız gibi kablosuz ağlardan yazıcınızın adını arayın. Bu isim “DIRECT-E0-HP Ink Tank 415”  veya SETUP-E0-HP Ink Tank 415 şeklinde olmalıdır. Eğer başında “DIRECT” yazıyorsa üstüne tıkladığınızdsa 12345678 şifresini yazarak, “SETUP yazıyorsa şifre yazmadan üstüne tıkladığınız anda bağlanabilirsiniz.

Eğer şifre değiştirilmiş veya “setup” modunda değilse o zaman kablosuz ayarları sıfırlayarak yazıcıyı setup moduna almanız için gereken şey aşağıdaki iki tuşa 3 saniye boyunca basılı tutmak. Bunun sonucunda açma tuşunun ışığı yanıp sönmeye başlar ve yazıcıyı “setup” moduna alarak şifresiz bağlantıyı yapmış olursunuz.

Bundan sonra eğer güncel bir Windows 10 bilgisayara, ios veya android telefona sahipseniz doğrudan bağlantı ile baskı almaya başlayabilir siniz. Windows 10 bilgisayarlarda yazıcıya bağlı iken yazdırma ayarlarında göremezseniz ayarlardan yazıcı ve tarayıcı ayarlarına girerek yazıcıyı eklemeniz gerekecektir.

Modem’e Nasıl Bağlarım?

Yazıcı kurulumu ve bağlantı yapıldıktan sonra yazıcınızı modeme bağlamak da isteyebilirsiniz. Çünkü haliyle kablosuz doğrudan bağlantı esnasında internet bağlantınız da kesilmekte. Bunun için Chrome, Firefox, Edge gibi bir internet tarayıcısı açıp adres satırına (www.google.com yazdığınız yer) 192.168.223.1 yazarak yazıcının gömülü web sunucusuna bağlanmanız gerekmekte.

Bunun sonucunda aşağıdaki ekran karşınıza gelecektir.

 

Alt kısımda ki Kablosuz kurulum sihirbazına tıkladıktan sonra aşağıdaki ekran karşınıza gelecek. Burada “ileri” ye tıkladıktan sonra çevredeki kablosuz modemleri taramaya başlar. Kendi modeminizin adını bulup modem şifrenizi girdikten sonra yazıcınız artık modeminize de bağlanmış olacaktır.

Gömülü Web sunucusunun diğer özellikleri:

Bu sunucu yazıcı ile ilgili pek çok ayarı yapabileceğiniz aynı zamanda bilgi de alabileceğiniz bir bölümdür. Aşağıda burada yapabileceğiniz bazı işlemleri ekledim.

1-Ana ekranın alt kısmındaki “kişiselleştir” butonuna basarak ana ekranda görmek isteiğiniz ayarları ekleyebilirsiniz. Örneğin bu ekran üzerinden tarama yapmanızı sağlayan “webscan” özelliği gibi.

 

2- Araçlar–> yazıcı bilgileri bölümdünde kaç sayfa baskı alındığını görebilirsiniz.

 

3- Yazıcınızın yazdırma kalitesinde bir sorun olduğunda yazıcınıza bakım yapmak için gerekli olan araçları; Araçlar–>yardımcı programlar–> Baskı kalitesi araç kutusu bölümünde bulabilirsiniz.

 

4- Yazıcınız HP Eprint özelliğini de desteklemektedir. Dolayısıyla mail yoluyla da baskı alabilirsiniz. Bunun için Web hizmetlerini açmanız gerekmektedir.

Web hizmetlerini açtıktan sonra sol taraftaki bilgi sayfasını yazdır butonuna tıklayarak yazıcınızın mail adresini öğrenebilirsiniz. Bu mail adresine atacağınız mail içerisine belirtilen dosya formatlarında bir belge eklerseniz eklediğiniz belge yazıcınızdan yazdırılacaktır.