Disk’te yeteli yer kalmadı hatası bilgisayar kullanıcılarının çoğunun başına gelmiştir. Ne kadar büyük bir depola alanınız olursa olsun dolmayacak bir harddisk boyutu henüz yoktur. Siz farkında bile olmadan oynadığınız oyunlar, indirdiğiniz filmler hızlı bir şekilde depolama alanını doldurmaya başlar. İşte tam bu sırada önemli bir program yüklemek istersiniz ve o da ne? Sisteminizde yeterli alan yok! Bundan kurtulmak ve önemli dosyalarınızı silmeden önce yapabileceğiniz bazı işlemler mevcut.

Disk Temizlemeyi çalıştırın:

Sisteminizde hızlı bir şekilde yer açmanın en etkili yollarından birisidir. Bunun için öncelikle silmek istediğiniz disk’e sağ tıklayarak özellikler menüsünü açın.

buradan disk temizleme seçeneğine tıklayarak aşağıdaki menüye ulaşın.

Burada temizleyerek açabileceğiniz yer miktarını gösteriyor. kırmızı çerçeve ile işaretlediğim alanda bunu da görebilirsiniz. sileceğiniz alanlardaki kutuları seçerek tamam tuşuna basarak temizleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Hemen alt kısımda gördüğünüz “sistem dosyalarını temizle” seçeneği ile de daha ayrıntılı temizlik yapabilirsiniz. Burada genellikle güncelleştirme dosyaları en fazla yeri işgal ettiği için bunları silmeniz halinde daha fazla alana sahip olabilirsiniz. buradaki açıklama kısmında silinme işlemi ile nelerin kaldırıldığı da belirtilmekte.

Kullanmadığınız halde fazla yer kaplayan program ve oyunları silin.

sisteminizde gereksiz yere yer işgal eden bir heves kurduğunuz ya da bir zaman işinize yaramış ancak uzun zamandır üstüne çift tıklanmamış tüm programları kaldırın. Bu sayede sisteminizde daha gerekli programlar için yer açmış olacaksınız.

Bunun için yapmanız gereken başlat tuşuna (windows logosu olan tuş) basarak denetim masası yazmak. burada programlar kısmından programları kaldırabilirsiniz.

      

Revo uninstaller gibi üçüncü parti yazılımlar kullanarak da bu işlemi yapabilir ve arkasında herhangi bir kalıntı bırakmadığından da emin olabilir siniz.

Disk Alanını analiz edin:

Disk’te yer kaplayan şeyin ne olduğunu öğrenmek için windirstat gibi programlar kullanarak her klasörü ayrı ayrı analiz ettirebilir ve windows explorer’da göremeyeceğiniz ayrıntıda inceleyebilir siniz.

Programı yükleyip çalıştırdıktan sonra analiz eder ve size dosya uzantılarını ve ayrıntılı klasör bilgilerini verir. Buradan ilerleyerek silinebilecek en yüksek boyuttaki klasörlere ulaşabilirsiniz. Burada C: sürücüsüne bakarak hangi programın veya oyunun toplamda kapladığı alanı da rahatça görebilirsiniz.

Geçici Dosyaları Temizleyin:

Bunun için pek çok ücretsiz program mevcut. Ccleaner  içlerinde en popüler olanıdır diyebiliriz aslında. Geçen sene eylül ayında hackerlar malware yüklemek için Ccleaner’daki bir açıktan faydalanmmıştı. Tabi firma çok kısa sürede bu açığı kapattı ve aslında tüm versiyonlarda aynı hata mevcut da değildi. Bir yerlerde Ccleaner’da virüs var falan gibi bir haber okursanız bunun geçerli olmadığını da bilmeniz gerekli.

Programı kullanması aslında çok basit Cleaner kısmında temizlemek istediğiniz alanları seçip daha sonra “analyze” tuşuna basıyorsunuz ve analiz bitince “Run cleaner” tuşuna tıklayarak temizliği başlatıyorsunuz.. Burada dikkat etmeniz gereken iki sekme olduğu. Bunlardan biri windows ile ilgili temizlikleri diğeri uygulamalar (application) temizliğini yapmakta.

Bir diğer dikkat edilecek konu ise kurulum esnasında Avast antivirüs yazılımını da kurmak istemesi. Bunu engellemek için kurulum aşamalarında Avast kur seçeneğinin yanındaki kutucukta ki işareti kaldırmak. CCleaner benzeri ücretsiz farklı yazılımları da bulmak mümkün. Temelde hepsi aynı mantıkla çalışmakta ve pek çoğu size pro versiyonlarını satmak istemekte tabi ki.

Aynı Dosyadan iki tane var mı diye kontrol edin:

Buna duplike dosya da denilebilir. Aynı dosya iki kere kopyalanmış aynı fotoğraflar birden fazla kez yedeklenmiş olabilir. Bunlar da hatırı sayılır bir alan kapladığı için silmek size alan kazandıracaktır.

Google’da “duplicate” yazdığınız anda zaten size alternatif pek çok program önerecektir. duplicate file finder, serarchmyfiles, dupeguru, bunlardan bazıları.

Aşağıda gördüğünüz dupeGuru programı kullanımı da oldukça basit bir program. Sol alt köşede gördüğünüz artı işaretine basarak önce taramak istediğiniz disk ya da klasörü seçiyorsunuz. Ardından tarama işlemi başlıyor ve size çift olan dosyaları buluyor. üst taraftan ne taramasını istediğiniz de seçebilirsiniz. Müzik, resim ya da standart tarama seçenekleri mevcut.

Tabi dosya silerken her zaman dikkatli olmanız lazım. Yanlış bir şekilde yapacağınız bir silme işlemi size hatıralarınızı kaybettirebilir.

Sistem geri yükleme’nin kapladığı alanı küçültebilir siniz:

Eğer sistem geri yükleme çok yer kaplamaya başlamışsa o zaman kullandığı alanı daraltabilir siniz. Tabi bu size daha kısıtlı bir geçmiş yedeklemesi sunacak ve sistemle alakalı bir sıkıntı yaşadığınızda daha kısıtlı geçmiş yedekleme noktası sunacaktır. Eğer sistem yedeğini farklı programlarla almaktaysanız ya da disk’te fazladan alan sizin için daha önemliyse bu seçeneği kullanabilir siniz.

 

İşi baştan sıkı tutun:

Eğer fazla büyük bir disk alanınız yoksa arşiv yaptığınız filmlerinizi fotoğraflarınızı harici bir disk içerisinde tutun. Filmler diskte en fazla yer kaplayan dosyalardır. 1 TB harddiskiniz bile olsa bunu doldurmak sandığınız kadar uzun sürmeyecektir.

Program yüklerken diske bir şeyler kaydederken düzenli olun. Benzer dosyalar için arşiv klasörleri oluşturun.Örneğin fotoğraflar klasörü oluşturun ve her yeni fotoğrafı bu klasör içerisinde farklı bir klasör oluşturarak kaydedin. Böylelikle sağda solda fotoğraf diye klasörler olmaz sizde önemli dosyalarınızı yanlışlıkla silmezsiniz.

Masaüstüne sürekli bir şeyler kaydetmeyi bırakın.  Özellikle dosya indirirken veya flash bellekten bilgisayara dosya kopyalarken hep masaüstü kullanılır. Bir süre sonra o kadar karışık bir hal alır ki artık ihtiyaç duyulmayan dosyalar bile masa üstünde ki karmaşa içinde gözden kaçar. Mümkün ise burayı sade ve en sık kullandığınız dosyalarla tutun. diğer her şeyi belgeler klasöründe veya diski ikiye bölmüş iseniz bölünmüş diğer alanda saklayın.

Önemli NOT: Burada yazan her yöntemi uygulamak sizin tercihinize kalmıştır. Unutmayın ki yer açayım derken gerekli dosyaları da silebilirsiniz. Bu nedenle dikkatli olmanızı ve bilgisayar bilginiz temel seviyede ise en az zararlı olacak şekilde silme işlemini yapmanızı öneririm.