Bazı programlar çalışmadığı zaman DLL eksik hatası verir. Bunun en hızlı çözümü olarak internetten eksik olan DLL dosyasını arar ve bunu gerekli yere yükledikten sonra sorunun çözğlmesini beklersiniz. Fakat bunu yapmamanız için bazı nedenler mevcut.

Bu metni okumadan doğrudan eksik DLL hatasının çözümüne ulaşmak için sayfa sonundaki başlığı okuyabilirsiniz.

DLL indirdiğiniz site bunun için onaylanmış bir site olmayabilir.

DLL dosyaları yazılım üreten firmalar tarafından yazılır. Bu bazen microsoft, bazen de kullandığınız yazılımın üreticisi olan firma olabilir. Düzgün şekilde çalışan, sorunsuz bir DLL dosyası yalnızca yazılımı üreten firma tarafından sağlanabilir. Yazılımdan ayrı şekilde DLL dosyası indirebildiğiniz siteler onaylanmamış bir DLL barındırıyor olabilir. Lisanssız bir site olması sizin için önemli olmayabilir ancak yazının devamında bunu ne derece önemli olduğunu daha iyi anlayacaksınız.

DLL indirmek sorunun sadece bir kısmını çözen yara bandı gibidir.

DLL dosyası tüm yazılımın içerisinde küçük bir kısmı oluşturur. Hata veren DLL dosyası çoğunlukla genel bir hatanın da yalnızca bir kısmını oluşturabilir. Siz DLL dosyasını yüklediğinizde aslında oluşabilecek genel bir hatanın sadece üstünü örtmüş olabilirsiniz. Sorunun gerçek çözümü tüm yazılımı komple silerek baştan yüklemekten geçer. Böylelikle orijinal DLL dosyasını yüklemiş olursunuz. DLL dosyasını yüklemek sizin sornunuzu şimdilik çözmüş olsa bile daha sonra daha büyük bir sorun karşınıza çıkabilir. Bazen bir DLL dosyasını yükledikten sonra size ikinci, üçüncü… ve daha fazla DLL hatası ile dönebilir ve her biri için tekrar tekrar DLL arayarak zaman kaybedersiniz.

DLL indirdiğiniz sitelerdeki DLL dosyaları çoğunlukla güncel değildir.

Aramanız sonucunda DLL dosyasının olduğu siteyi tıkladınız ve dosya karşınızda. Bu sefer de bu DLL’in güncel olmama ihtimali çok yüksektir. Yazılım firmasının elinde olan DLL dosyası her zaman en güncel DLL olacaktır. Eğer yazılımı baştan yüklemek sorununuzu çözmüyorsa yazılımı indirdiğiniz şirket ile iletişime geçerek durumu bildirin. Çünkü genellikle yazılım firmaları DLL dosyalarını tek tek indirmenize imkan vermez. Bazı durumlarda da tabi sizin yazılımınızla alakası olmayan bir DLL dosyası da eksik olabilir. xinput1_3.dll eksik hatası buna en iyi örnektir. Oyun yükledikten sonra karşınıza çıkabilecek olan bu hata aslında DirectX ile ilgilidir (microsoft kaynaklıdır) oynadığınız oyunla değil.

DLL indirdiğiniz sitelerdeki DLL dosyaları zararlı yazılım içeriyor olabilir.

Eğer onaylanmamış bir site üzerinden DLL indiriyorsanız bu DLL in virüsler tarafından etkilenmemiş olması için bir garanti yoktur. Antivirüs yazılımınızın çok iyi olduğunu düşünebilirsiniz, ancak indirdiğiniz dosyadaki zararlı yazılımı bulabileceğinin de yine garantisi yoktur.

DLL indirme siteleri sisteminizde güvenlik açığı yaratacak dosyalar barındırıyor olabilir.

DLL dosyaları basit ve herhangi bir görevi otomatik olarak yenie getirebilecek dosyalardır. Bu görev sizin güvenliğinizde açık meydana getirip sisteminizi savunmasız hale getirmek de olabilir. Siteden dosyayı indirip kendi ellerinizle sisteminize yükleyebilir hatta ne de olsa yazılımın ne olduğunu biliyorum diyerek güvenlik yazılımınız sizi uyardığında dahi uyarıyı göz ardı edip işleme devam edebilir siniz.

Peki DLL eksik hatasını nasıl çözebilirim?

Öncelikle DLL dosyasının hangi yazılıma ait olduğunu bilmeniz gerekli. bunun için internetten araştırma yaparak da sonuca ulaşabilir siniz. Az önce de bahsettiğimiz gibi eksik DLL dosyası sizin yüklemekte olduğunuz yazılıma ait olmayabilir. Bunun cevabına ulaştıysanız eğer yapacağınız şey bu programı baştan yüklemek olmalı. Eğer bu sorununuza çözüm olmuyorsa yazılımı satın aldığınız firma ile iletişime geçerek çalışan bir setup dosyasını temin edebilirsiniz. Ya da sadece bu hata ile ilgili bir çözüm uygulaması var ise bu konu hakkında da destek alabilir siniz.

DLL ismine göre çözüm seçeneklerine ait internette çokça seçenek mevcut. bunlardan birini de takip ederek sonununuzu çözebilir siniz. Tabi ki yaptığınız her işlemde yukarıda yazdıklarımızı da göz önünde bulundurursanız daha sağlıklı bir çözümü elde etmiş olursunuz.