Iphone SE yeni tanıtıldı ve görüntüsüyle iphone 8’e benzer olduğu artık aşikar. Ürünün türkiye satış fiyatını zaten çoğu kişi öğrendi hatta ben daha internette fiyatlara bakmadan bana arkadaşlarım satış fiyatı üzerinden çeşitli bildirimler yaptı. Bugün amacım ürün hakkında derlediğim farklı bilgileri buradan yazmak.

Bir ürün tanıtılırken temel özellikler ve her türlü göze hitap edebilecek bilgiler paylaşılır. Artık pek çok kullanıcı biliyor ki donanım özellikleri çoğu zaman pek bir anlam ifade etmiyor.

Tasarımda bir iki şey değişti aslında:

Apple logosu artık daha aşağıda. Yani bu bir farklılıkmıdır bilemem ancak tasarımda ne yapalım acaba diye düşünüldüğünde ön yüzde fazla bir şey kalmayınca arka tarafta bu değişiklik düşünülmüş olabilir. Kim bilir belki 3 – 4 tasarım sonra eski yerine gider ya da en alta alınır.

Bir diğer tasarım ise ön taraftaki çerçevenin siyah renk olarak tercih eilmesi.

Ön kamera da video sabitleme mevcut:

Bu özellik size ön kamera ile hareketli bir video’nuzu ya da başka bir deyişle Sefideonuzu çekerken kolaylık sağlayacak ve sizin daha net çıkmanızı sağlayacak. iphone 6, 6s 7 ve 8 de bu özellik yoktu. yani 8 almak yerine iphone SE tersich ettiğinizde bu bir avantaj.

Apple ‘ın belirttiğine göre ürettikleri en erişilebilir akıllı telefon bu.

Tabi Apple bunu söylerken ülkemizin fiyatlarını kastetmiyor ancak vergilerin oransal olduğunu düşünürsek ülkemizde de bu şekilde olabileceğini söylemek yanlış olmaz. iphone 8 ile karşılaştırıldığında yaklaşık 50 dolar daha ucuz olacağı söylenmekte.

1 Yıllık Apple TV+ üyeliği dahil olacak.

Bunun da ülkemizde olup olmayacağı konusunda kesin bilgi veremem ancak Apple gibi bir firmanın ABD’de vereceği bu avantajı türkiye için de uygulayabileceği yüksek bir ihtimal. Tabi pek çoğunuz için bu büyük önem arz etmeyecektir.

Neden Bİr iphone SE plus yok.

Apple’a göre kullanıcılara en uygun olan telefon boyutu bu ayrıca hala bir plus almak isterseniz iphone 8 Plus sizi bekliyor olacak. faklı opsiyon için ise iphone 11 Pro max da zaten mevcut. bu nedenle Apple bu modelde plus düşünmemiş ve sadece bu boyuta odaklanmış.

SE’ nin anlamı nedir?

Hiç birşey. Önceden “Special Edition” olarak bilinmekteydi ancak bu modelde öyle bir durum geçerli değil. sadece yan yana gelmiş iki harften ibaret.

U1 “ultra wide band çip” olmayacak.

Apple U1 çip ‘i sadece iphone 11 serisinde tutmaklta kararlı çünkü bu SE modeline ekstra bir maliyet yükleyerek fiyatı yükseltebilir ki asıl amaç zaten telefonun ucuz olması.