Siyah tema;

 • Uzun zamandır kullanıcıların talep ettiği siyah mod tüm menülerde geliyor. Siyah mod özellikle OLED ekranlarda güç tasarrufu sağlamakla birlikte her ne kadar daha kanıtlanmamış olsa da gözler için de iyi olması nedeniyle eklenmiş durumda. Yukarıdan aşağıya hızlı ayar menüsünü çekerek bu özelliği aktif edebilirsiniz. güç tasarrufu modunda da otomatik olarak bu özellik aktif olmakta.
 • ilk aşamada bu özellik sadece google’ın kendi uygulamalarında olacak ancak geliştiricilerin bu özelliği eklemesi için Google ayrıca bir API da yayınlamış durumda.
image by androidauthority

Akıllı mesaj cevaplama;

 • Android 10 ile birlikte Gmail’le tanıdığımız akıllı cevap özelliği whatsapp, facebook messenger gibi 3. parti yazılımlarla da gelebilecek. Bu özellik siz mesajlaşırken gelen mesajlara makine öğrenmesi sayesinde hızlı cevaplar verebilmenizi sağlar.

Gelişmiş Konum ve gizlilik özellikleri;

 • Kullandığınız uygulamaların sizin konumunuza erişebilmesi için farklı ayarlar sunar. Bu demek oluyor ki uygulamalar sadece kullanılırken mi yoksa sürekli mi konumunuza erişsin şeklinde bir özellik eklenmiş olacak.

Google Maps için gizli pencere modu;

 • Google chrome’dan aşina olduğumuz herhangi bir bilgi kaydedilmeden internette gezinmemizi sağlayan özellik Google Maps’e de gelmiş durumda. bu sayede aradığınız konumlar kayıt altında tutulmadan arama yapabileceksiniz.

Odaklanma modu;

 • Telefonunuzu kullanırken ya da başka bir işle uğraşırken rahatsız edilmek istemiyorsanız bu özellik sizin istemediğiniz uygulamaları belirli bir periyodda engellemenizi sağlayacaktır. Bu sayede odaklanmak istediğiniz bir iş esnasında başka uygulamalardan gelen bildirimler sizin dikkatinizi dağıtamayacak.
androidcentral image

Yeni Ebeveyn kontrolü;

 • Google play içerisinde yer alan Google family link uygulaması Android 10 ile birlikte entegre olarak geliyor. Bu uygulama velilerin çocuklarının ekran sürelerini ayarlamalarına gerekirse ekstra 5-10dk süre tanımalarına ya da bazı uygulamaları kısıtlamalarına imkan vermekte.

Güncellemeleri doğrudan telefonunuza gönderme;

 • Google “project mainline” ile sistem ve uygulama güncellemelerinin telefonunuza doğrudan gönderilmesini sağlamakta. Bu güncellemeler arka planda çalışacak ve bir daha ki sefere telefonunuzu başlattığınızda yüklenecek. Bu da uygulama geliştiricilere uygulamaların kullanımı esnasında bile güncellenme imkanı  vermekte.

Katlanabilir ekranlı ürünler için geliştirme;

 • Yakın zamanda pek çok markanın çıkarmış olduğu katlanabilie ekranlı telefonlarda bazı uygulama ve yerleşim problemelerinin önüne geçmek için ekstra güncelleme mevcut. Google’ın geliştirdiği Foldables Emulator” sayesinde geliştiriciler uygulamalarının katlanabilir ekranlı ürünler için uygun olup olmadığını da test edebiliyorlar.

5G Destekleyecek;

 • Hali hazırda telefonu olan kişiler için bu geliştirme çok da önemli olmasa da yeni üretilen 5G telefonların işletim sistemi tarafında da bu desteği vereceği anlamına gelmekte. 5G desteği için donanımsal yeterliliğe de ihtiyaç mevcut. Telefonunuzda 5G desteği yoksa eğer bu güncellemeyle 5G kullanamayacaksınız.

Video yakalama;

 • Ekranda dönen video’ları basit bir tıklama ile kaydetmenizi sağlayacak. kaydettiğiniz bu kısa veya uzun videoları istediğiniz kişiyle hızlıca paylaşabilirsiniz.

Ses Amfilisi;

 • Ortamdaki sesleri daha net duymak için geliştirilmiş bir özellik. Mesela derste öğretmeninizi dinlerken sesi net duyamıyorsanız sadece bir kulaklık takarak sesin size daha net gelmesini sağlayabilirsiniz.