Çocukların kullanımına sunulan akıllı saatler yeni bir teknoloji değil. Pek çok firma çocuklar için giyilebilir teknoloji satmakta. Bunlarda basit arama özellikleri ve GPS takip özellikleri bulunuyor. Çoğunlukla bunlar ailelerin cep telefonlarına indirdikleri uygulamalar üzerinden takip ediliyor.

Ancak bu cihazların yaratabileceği bazı güvenlik açıkları ortaya çıkmış durumda. Norveç tüketici konseyi bazı çocuk saatlerinin ailelere gönderilen bilgileri şifrelemeden gönderdiğini ve bununda güvenlik riski oluşturduğunu ortaya çıkarmış.

Şifreleme eksikliği bu saatlerin hacklenmesini ve GPs bilgilerinin takip edilebilmesine veya değiştirilmesine olanak sağlıyor. Bu sayede kullanılan saatin aileye sahte bir konum göndermesi sağlanabiliyor. Bazı akıllı çocuk saatleri ailelerinç çocuklarının çevresinde olan biteni dinlemesini sağlayan mikrofonlar da bulundurmakta. Alman yetkililer bu özelliğin ailelerin çocuklarının sınıfını ve öğretmenini dinlemesine imkan verdiğine ve bunun öğretmenin bilgisi dışında gerçekleştiğine değinmekte.

Bu nedenlerden ötürü FNA (Federal Network Agency of Germany) akıllı çocuk saatlerinin kullanımına yasak getirmekte. Okullardan da bu saatlerin kullanımına karşı daha dikkatli olmasını ve ailelerin bu saatlerden hızlıca kurtulmasını istemekte.

 

Kaynak: BBC

notebookcheck