2020 yılının üçte biri geride kaldı. peki şuan en iyi işlemci hangisi. Burada çeşitli işlemcileri ele aldık ve her birinin en iyi özelliklerine yer vermeye çalıştık. En iyi dendiğinde her ne kadar en yüksek performans akıllara gelse de bazen fiyat/performans bazen oyun bazen çizim gibi farklı ihtiyaçlar da devreye girmekte. işte aşağıda 2020’nin en iyi işlemcileri.

EN iyi işlemci: AMD Ryzen 9 3900X

çekirdek sayısı: 12/24

Saat hızı: 3.8 GHz

Boost saat hızı: 4.6 GHz

L3 Ön bellek: 64 MB

TDP: 105 Watt

Neden en iyi. Benzer fiyat bandındaki intel işlemciye göre daha yüksek performansa sahip. Yüksek performanslı. Ana işlemciler arasında AMD’nin sahip olduğu en iyi işlemcilerden olmakla birlikte genel sıralamada da alabileceğiniz en iyi işlemci olduğunu söyleyebiliriz. Intel i9-9900K’nın çok iyi performans gösterdiği pek çok alan halen var olsa da bu işlemci genel performans/fiyat bandına bakıldığında ön sırayı rahatlıkla almakta.

En iyi üst segment işlemci: Intel i9-9900KS

Çekirdek sayısı: 8

Saat hızı: 4.0 GHz

Boost saat hızı: 5.0 GHz

L3 Ön belleke: 16 MB

TDP: 127 WattEN yüksek performansa baktığınızda çok nadiren değişen intel üstünlüğü yine devam etmekte. Eğer gözünüz en yüksek performansta ise bakacağınız işlemci i9-9900KS olacaktır. sadece 8 çekirdekli 4 GHz ve boost ile 5.0 GHz hıza çıkabilmesi değil aynı zamanda verebildiği performansa göre güç tüketiminin de oldukça makul seviyelerde kalması da bir avantaj.

En iyi Orta Segment işlemci: AMD Ryzen 5 2600X

Çekirdek sayısı: 6

Saat hızı: 3.6 GHz

Boost Saat hızı: 4.32 GHz

L3 ön bellek: 16 MB

TDP: 95 Watt

Bütçeniz orta halli ama siz içerik geliştirmek oyun oynamak için işlemci almak istiyorsunuz. O zaman AMD Ryzen 2600X tam size göre. Aynı anda birden fazla işlem yapmak için de harcadığınız fiyata göre oldukça yüksek performans alacaksınız. Bu segmentte de karşınıza çıkan Ryzen serisi son zamanlarda AMD’nin ürettiği en iyi işlemcilerden birisi.

En İyi Giriş Seviyes işlemci: AMD Ryzen 3 2200G

Çekirdek sayısı: 3

Saat hızı: 3.5 GHz

Boost saat hızı: 3.7 GHz

L3 ön bellek: 4MB

TDP: 65 Watt

Düşük bütçenizle oyun bilgisayarı alma niyetiniz varsa AMD Ryzen 3 2200G tam size göre. Fİyatıyla size alacağınız ekran kartı için ek bütçe bırakacak olan bu seri performans olarak da parasının hakkını veriyor. Barındırdığı entegre ekran kartı da size pek çok orta segment oyunu rahatlıkla oynatacak seviyede olması ekran kartı için para biriktirirken de size destek olacaktır. Bu sayede ek maliyetlerin çoğundan da kurtulmuş olacaksınız.

Video işleme uygulamaları için en iyi işlemci: AMD Ryzen 7 3700X

Çekirdek sayısı: 8

Saat hızı:3.6 GHz

Boost Saat Hızı: 4.4 GHz

L3 Ön Bellek: 32 MB

TDP: 65 Watt

Tek çekirdekle işlem performansı hala intel’İn arkasında kalan bu işlemci eğer amacınız video işlemekse gerçek bir performans canavarı. Yüksek hacimli iş gerektiğinde çok iyi performans çıkarabilen işlemci video işleme uygulamalarında sizi yarı yolda bırakmayacaktır.

En iyi Performans işlemcisi: Intel Core I9-9980XE
Çekirdek sayısı: 18

Saat hızı: 3.0 GHz

Boost saat hızı: 4.4 GHz

L3 Ön bellek: 24.75 MB

TDP 165 Watt

Eğer en üst performans ihtiyacı olan, Ödediğiniz ücreti önemsemeyen ve bir işlemciden alabileceğiniz en iyi performansı almak isteyen bir kullanıcı iseniz o zaman bu işlemci tam size göre. 18 çekirdek 36 thred ile piyasadaki tüm rakiplerini geride bırakıyor. Yüksek performans isteyen her türlü uygulama ve iş istasyonu ihtiyaçlarının üstesinden gelebilecek bir işlemci. Eğer fiyat etiketi sizin için önemli ise o zaman tabi başka bir yere bakmanız gerekecektir.

En iyi bütçe Dostu işlemci: Intel Pentium G4560

Çekirdek Sayısı: 2

Saat hızı:3.5 GHz

L3 Ön bellek: 3 MB

TDP: 54 Watt

Giriş seviye işlemler yapan ofis ya da günlük işlem insanı iseniz o zaman bu işlemci tam size göre. i3-7100 gibi bazı işlemcilere göre performans farkını da fazla anlamamanızı sağlayacak olan bu Pentium işlemci tasarruf edeceğiniz para ile de yüzünüzü güldürecektir.

Notebookcheck.com

İçerik kaynak : https://www.techradar.com/news/best-processors

Yazıyı biraz da işlemci sıralamasında kullanılan yöntemlerden birini göstermek amacıyla hazırladım. Siz de bütçeniz ve ihtiyaçlarınıza göre burada yazılanlara benzer bir analiz yaparak ihtiyacınız olan işlemciyi bulabilirsiniz.

Yazıda bahsi geçen işlemciler bir süre sonra belirtilen başlıklarda ki avantajlarını kaybedebilir intel işlemci yerine AMD, AMD yerine Intel işlemci gelebilir. Bu nedenle satın alma kararı vermeden fiyat ve performans kontrolünü mutlaka tekrar gözden geçirin.